Firefox 51 dostupný v stabilnom kanáli
Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 51.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 51.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2800 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.
Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 51 obsahuje nasledovné zmeny:
- Pridaná podpora prehrávania vo formáte FLAC (Free Lossless Audio Codec)
- Zlepšená spoľahlivosť prehliadača pri synchronizácii
- Rýchlejšie prepínanie kariet v multiprocesovom režime (e10s)
- Odteraz sa bude zobrazovať upozornenie pri prihlasovaní na nezabezpečených stránkach
- Pridaná podpora pre pokročilé grafické funkcie pomocou technológie WebGL 2
- Vylepšenie výkonu pri prehrávaní videa pre užívateľov bez GPU akcelerácie vďaka menšej záťaži CPU v režime celej obrazovky
- Pridaná zoom tlačidlo v Panely s adresou:
- Percentuálne zobrazuje zoom nad alebo pod základnou hodnotou 100 percent
- Umožňuje používateľovi vrátiť hodnotu na 100 percent jedným kliknutím na tlačidlo
- Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie už existujúcich
- Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
- Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti
Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.
Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 51.0.
Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.
Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.
Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.
Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod nájdete na stránkach Mozilla support.
Mozilla uvoľnila Firefox 51 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie.
Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 51 pre mobilné zariadenia.
Nasledujúca verzia Firefoxu 52 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať tentokrát až 7. marca 2017. Upozorňujeme, že s Firefoxom 52 prichádza dôležitá zmena, keďže je to prvá verzia prehliadača, ktorá nebude podporovať s výnimkou Adobe Flash už žiadne ďalšie zásuvné moduly (Java, Adobe Reader, Silverlight atd.).
Hlavný vývoj Firefoxu 53 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora/Developer.
Kde nájdem nové verzie?
Verzia 51.0:
- Windows veľkosť: 41,5 MB
- Windows (x64) veľkosť: 43,4 MB
- Linux veľkosť: 49,4 MB
- Linux (x64) veľkosť: 48,4 MB
- Mac OS veľkosť: 79,3 MB
Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.
Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.
Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.
Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už šiestej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 45 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.
Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.
Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.